×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mayis/hatay_toplantisi
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mayis/hatay_toplantisi

Sıtma ve Leishmaniasis Tanı ve Tedavi Eğitimi Hatay’da Gerçekleştirildi

Önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olmasına rağmen sıtma halen dünyada önemli sağlık sorunu olmaya devam etmektedir.  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) verilerine göre 3.2 milyon kişi sıtma riski altında yaşamaktadır. DSÖ, 2013 yılında 198 milyon sıtma vakası olduğunu ve bunların 584.000’nin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini açıklamaktadır. 

18 May 2015 0 comment

Sıtma geçmişte ülkemizde de yaygın görülen bir hastalık iken yürütülen çalışmalar neticesinde eliminasyon aşamasına geçilmiş ve yerli vaka görülmez olmuştur. Ancak özellikle ticari ve turistik ziyaretlerin artışına bağlı olarak halen yurtdışı kaynaklı sıtma vakaları tespit edilmektedir. Bu nedenle yurtdışı kaynaklı (importe) vakalarla hastalığın ülkemizde yayılmasını önlemek için erken tanı ve tedavi büyük önem arz etmektedir.

Leishmaniasis’in en yaygın klinik formu olan Kutanöz leishmaniasis (Şark Çıbanı) ömür boyu kalıcı olan cilt lezyonlarına ve sakatlıklara sebep olabilmektedir. DSÖ, dünya genelinde her yıl 0.7 milyon ila 1.3 milyon yeni vaka olduğunu belirtmektedir. Ülkemizde de vakaların tespit ve tedavisi ile birlikte entegre vektör mücadelesi çalışmaları yapılarak hastalığın kontrolü sağlanmaktadır.

Bu sebeple, konuyla ilgili uzmanlara bu hastalıkları hatırlatarak farkındalık oluşturmak, bu hastalıklarla ilgili güncel bilgileri paylaşmak ve pratik uygulama yaptırmak amacıyla şark çıbanının yaygın görüldüğü illerimizden Hatay ilinde “Sıtma veLeishmaniasis Tanı ve Tedavi Eğitimi” düzenlenmiştir.

Toplantının açılış konuşmasında Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ebru AYDIN, ülkemizde bu hastalıkların mevcut durumu ve önemi ile toplantının amacı hakkında bilgi vermiş, ayrıca Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneğine (KLİMUD), Mustafa Kemal Üniversitesine ve Hatay Halk Sağlığı Müdürlüğüne toplantıya verdikleri katkılardan dolayı teşekkür etmiştir.

14 Mayıs 2015 tarihinde  sabah oturumlarında üniversitelerden eğitimci olarak katılan akademisyenler tarafından Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlarına sıtma ve leishmaniasis hastalıklarının kliniği, tanısı ve tedavisi ile bu hastalıklarla ilgili Kurumumuzun yürüttüğü faaliyetler sunulmuştur. Öğleden sonra ise Mustafa Kemal Üniversitesi Tayfur Ata Sökmen Tıp Fakültesi Laboratuvarlarındapratik uygulama eğitimi verilmiştir.  

15 Mayıs 2015 tarihinde  toplantının sabah oturumlarında Dermatoloji Uzmanlarına kutanöz leishmaniasis kliniği, tanısı ve tedavisi ile Kurumumuzun yürüttüğü çalışmalar hakkında bilgi verilmiş ve yine öğleden sonra Mustafa Kemal Üniversitesinde hasta başında uygulamalı eğitim almaları sağlanmıştır.{gallery}birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mayis/hatay_toplantisi{/gallery}