×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mart/calistay
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mart/calistay

Vektörle Bulaşan Hastalıklar Çalıştayı Gerçekleştirildi

Bugün dünyada sıtma, deng ateşi, leyşmanyaz, chikungunya gibi vektörle bulaşan hastalıklar nedeniyle her yıl 1 milyardan fazla vaka ve 1 milyondan fazla ölüm meydana gelmektedir. 

05 Mar 2015 0 comment

Bütün enfeksiyon hastalıklarının global yükü göz önüne alındığında vektörle bulaşan hastalıklar %17’sini oluşturmaktadır. Son yıllarda küreselleşmeye bağlı seyahat ve ticaretin artışı, düzensiz kentleşme, çevresel değişiklikler, iklim değişikliği vektörle bulaşan hastalıkların yayılmasında önemli bir etkiye sahiptir. Uluslararası seyahatler, sıcaklık ve yağış miktarına bağlı olarak tarımsal uygulamalardaki değişiklikler, vektörle bulaşan hastalıkların yayılmasını etkileyebilmekte ve vektörle bulaşan hastalıkların görülmediği bizim gibi ülkeler için de tehdit oluşturmaktadır.

Bu kapsamda vektörle bulaşan hastalıkların mevcut durumunu değerlendirmek ve stratejileri belirlemek amacıyla 02-03 Mart 2015 tarihlerinde Ankara’da Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Daire Başkanlığı tarafından “Vektörle Bulaşan Hastalıklar Çalıştayı” düzenlenmiştir. Çalıştay, Başkanlığımızın yanı sıra Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Orman ve Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Hatay, Şanlıurfa ve Edirne Halk Sağlığı Müdürlüklerimizin yöneticileri ile Üniversitelerin ilgili bölümlerinden akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayın açılış konuşmasında Zoonotik ve Vektörel Hastalıklar Daire Başkanı Dr. Ebru Aydın, Vektörle Bulaşan Hastalıkların yüzyılımız için önemine dikkat çekmiş, ülkemizde bu hastalıkların durumu ve Çalıştaydan beklentilerle ilgili bir sunum yapmıştır.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan Sağlığı ve Karantina Daire Başkanı Dr. Nahit Yazıcıoğlu da ilgili Bakanlığın Vektörle Bulaşan Hastalıklarla ilgili Çalışmaları hakkında bir sunum yaparak bilgi vermiştir.

Çalıştayda Entegre Vektör Yönetimi Mevzuat ve Koordinasyon Çalışma Grubu, Vektör Sürveyansı ve Mücadelesi Çalışma Grubu, Hastalık Sürveyansı Çalışma Grubu ve Farkındalık Çalışmaları Çalışma Grubu olmak üzere 4 çalışma grubu oluşturulmuştur. Farklı sektörlerden katılımcıların yer aldığı Gruplar çalışmalarını tamamlamış ve grup temsilcileri kendi gruplarında tartışılan hususlar ve başlıklarla ilgili yol haritası önerilerini sunmuşlardır.{gallery}birimler/zoonotik_hastaliklar_db/haberler/mart/calistay{/gallery}