×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/tuberkuloz_db/haberler/2016/verem_savas_egitimi_mayis_2016
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/tuberkuloz_db/haberler/2016/verem_savas_egitimi_mayis_2016

Sağlık Çalışanları Verem Savaş Eğitimi (02-07 Mayıs 2016) Ankara’da Yapıldı

Başkanlığımızca 2016 yılı hizmet içi eğitim faaliyetleri kapsamında toplum sağlığı merkezleri verem savaş birimlerinde görev yapan hemşire, sağlık memuru ve ebelere yönelik, Ankara’da, Mayıs ayında, 2 grup halinde ve 3’er gün süreyle “Sağlık Çalışanları Verem Savaşı Eğitimi” yapılmıştır.

01 Haz 2016 0 comment

Eğitim 2-4 Mayıs ve 5-7 Mayıs tarihleri arasında Başkanlığımızda ve verem savaş dispanserlerinde aktif olarak görev yapan ve daha önce eğitim almamış toplam 100 hemşire, ebe ve sağlık memurunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Katılımcıların mesleki bilgilerini arttırarak, kaliteli ve yeterli sağlık hizmeti sunmalarını sağlamak amacıyla yapılan eğitimde; “Tüberküloz kontrol faaliyetlerinin tarihçesi, Örgütlenme; mevzuat ve yasal düzenlemeler, İstatistik ve VSD Çalışmalarının Değerlendirilmesi, Tüberküloz laboratuvarı ve örnek yönetimi, TDT, BCG (Uygulama, değerlendirme), Tüberküloz nedir? Dünya’da ve Türkiye’de tüberkülozun durumu, Çok İlaca Dirençli Tüberküloz, Formlar ve olgu tanımları, TB tedavisinin ilkeleri, TB ilaçları ve dozları, önemli ilaç yan etkileri, Doğrudan gözetimli tedavi (DGT), Tüberküloz hasta yaklaşımı, hasta eğitimi, Elektronik Tüberküloz Yönetim Sistemi (ETYS), Temaslıya yaklaşım ve koruyucu ilaç tedavisi, Enfeksiyon kontrolü ve tüberküloz sürveyansı, Dispanserde ilaç/stok yönetimi ve TDT Ölçme Değerlendirme” konuları uzman eğiticiler tarafından anlatılmıştır.

Etkileşimli bir ortamda gerçekleşen eğitim ile katılımcılara teorik ve pratik bilgi verilerek, dünyada ve ülkemizdeki tüberküloz ile ilgili gelişmeleri izleme, bilimsel değişiklikleri tartışma ve Tüberkülin Cilt Testi uygulama ve değerlendirme imkânı sağlanmıştır.

Eğitim sonunda eğitimcilere ve katılımcılara katılım belgesi verilmiştir.

{gallery}birimler/tuberkuloz_db/haberler/2016/verem_savas_egitimi_mayis_2016{/gallery}