×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/3_Uluslararasi_Biyosidal_Kongresi_kasim_2016
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/3_Uluslararasi_Biyosidal_Kongresi_kasim_2016

3. Uluslararası Biyosidal Kongresi Açılışı Kasım 2016

23 Kas 2016 0 comment

SONUÇ BİLDİRGESİ

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile Biyosidal İş ve Çevre Sağlığı Derneğinin işbirliği; Çukurova Üniversitesi ve Ege Üniversitesinin desteğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Biyosidal Kongresinin açılışı 22 Kasım 2016 tarihinde Antalya’da gerçekleştirilmiştir.

3. Uluslararası Biyosidal Kongresini, Avrupa Kimyasallar Ajansı (ECHA), Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı (OECD), Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), Chemical Watch (CW) ve Avrupa Haşere Yönetimi Dernekler Konfederasyonu (CEPA) gibi uluslararası arenada önemli rol oynayan uluslararası ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı gibi önemli ulusal olmak üzere toplam 21 Kurum ve Kuruluş desteklemektedir.

Açılış oturumunda Kongre Sekreteri Sn. Prof. Dr. Muhsin AKBABA artık uluslararası düzeyde olan kongremiz içerisinde yer verilen çeşitli konu başlıklarına değindiği konuşmasında biyosidal ürünlerin mecbur kalmadıkça kullanılmaması gerektiğine değinmişlerdir.

ECHA Biyosidal Değerlendirme Birimi Takım Lideri Sn. Valerio SPINOSI konuşmasında; biyosidal ürünlerin sürdürülebilir kullanımın sağlanmasının gerekliliği ile ECHA olarak biyosidal ürünlerde daha az risk içeren aktif maddelerin kullanımının sağlanmasına yönelik çalıştıklarını ve iletişimin bu hedeflere ulaşmada en önemli araç olduğunu dolayısı ile böylesine büyük bir kitleye erişebilmekten son derece memnun olduklarını belirtmişlerdir.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Türkiye Ofisi Başkanı Sn. Dr. Pavel URSU sağlığın korunması ve geliştirilmesinin sürdürülebilir kalkınma hedeflerinden biri olduğu ile çevreye ve insana daha az zarar veren mümkünse zarar vermeyen kimyasalların kullanımın gerekliliğine değinmişlerdir.

Çukurova Üniversitesi Rektör Yardımcısı Sn. Prof. Dr. Halil ELEKÇİOĞLU konuşmalarında; biyosidal ürünler konusunda bir bilgi kirliliği olduğuna ve bunun giderilmesi için doğru kişilerce doğru bilgilerin toplumla paylaşılmasının gerekliliğine değinmişlerdir.

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Sn. Doç. Dr. Mustafa Kemal BAŞARALI konuşmalarında; biyosidal ürünlerin çok iyi analiz edilmesi gerektiğine ve kullanımları esnasında da izlenmesi ve değerlendirilmesi ile bu konuda farkındalığın artırılmasının gerekliliğine değinmişlerdir.

3. Uluslararası Biyosidal Kongresi kapsamında Prof. Dr. Çağatay Güler, Toplumsal Yaşam Alanlarında Biyosidal Ürün Uygulamaları konulu bir konferans vermiştir.

3. Uluslararası Biyosidal Kongresi bilimsel oturumlarla devam etmektedir.

 

{gallery}birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/3_Uluslararasi_Biyosidal_Kongresi_kasim_2016{/gallery}

Son Düzenlenme Perşembe, 01 Aralık 2016 13:43