×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/izmir_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_10_kasim_2016
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/izmir_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_10_kasim_2016

İzmir Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı Kasım 2016

Su vazgeçilmez yaşam kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için güvenli su tüketimi gereklidir. Suyun sağlıklı ve güvenli bir şekilde tüketime verilmesi yerel idarelerin en önemli sorumluluklarındandır. Bakanlığımız, halk sağlığının korunması amacıyla içme- kullanma suyu kalitesini tüm yerleşim yerlerinde izlemektedir. Sağlıklı ve güvenli su temini aynı zamanda çok disiplinli birçok alanda işbirliğini gerektirmektedir. Bu konuda mahalli düzeyde halk sağlığı müdürlüklerimiz yerel idarelerle işbirliği içinde çalışmalarını yürütmekte, Bakanlığımız da su konusunda sorumluluğu bulunan Bakanlıklar başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmakta pek çok proje ve eylem planına destek vermektedir. İşbirliğinin pek çok sorunun çözümüne yönelik katkı sağlayacağı inancıyla 2015 yılında yerel idarelerle 16 bölgede düzenlemiş olduğu toplantılarla bir araya gelmiş, içme-kullanma suyu çalışmalarının konunun taraflarıyla karşılıklı olarak ele alarak tartışmış ve değerlendirmiştir. Yapılan karşılıklı istişarelerin yürütülmekte olan çalışmalara her açıdan olumlu katkı sağladığı ve su kalitesinin iyileştirilmesine ivme kazandırdığı gözlenmiştir.

11 Kas 2016 0 comment
Bu nedenle 2016 yılında da 23 bölgede “Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı” yapılması planlanmıştır. 2016 Yılının on dokuzuncu toplantısı 10.11.2016 tarihinde İzmir İlinde Kayaprestige Otelde,  İzmir ve Uşak İli Vali Yardımcıları, ilçe Kaymakamları, Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden, Uşak İl Özel İdaresi ile THSK Merkez Teşkilatı üst düzey yöneticileri ve uzmanlarından toplam 50 kişi katılmıştır.

İzmir Vali Yardımcısı Sayın Nihat KAYNAR, Uşak Vali Yardımcısı Sayın Sait TOPOĞLU, Uşak İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Servet ECEMİŞ, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığından Genel Müdür Yardımcısı Sayın Gülay DEMİRCİOĞLU, İzmir Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Bediha SALNUR, Uşak Halk Sağlığı Müdürü Sayın Dr. Hasan KAYA, Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen toplantının  açılış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Sayın Dr. Hüseyin İLTER bu anlamlı günde İzmir’de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek suyun tüm canlılar için vazgeçilmez ve yerine idamesi olmayan bir unsur olduğunu, başta şebeke suları olmak üzere yüzme suları, kaplıca suları ve ambalajlı suların izleme ve değerlendirmesinin Türkiye Halk Sağlığı Kurumunca yürütüldüğü, ancak halka kaliteli ve güvenli içme suyu sağlama noktasında sadece bir kurumun gayretinin ve çalışmasının yeterli olmayacağını, bu konunun çok paydaşı olduğunu ifade ederek Bakanlık olarak izleme değerlendirme çalışmaları neticesinde Türkiye genelinde gördüğümüz bazı sorunları sorumlu kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek değerlendirmek ve bu sorunların çözümünde paydaşlar arası koordinasyonu ve işbirliğini sağlamayı amaçladıklarını vurgulamıştır.

Bölgesel toplantılar vasıtasıyla yerel yönetimlerde bir farkındalık oluştuğunu, artık illerimizde yerel yönetimlerin suya öncelik verdiğini, İl özel idarelerinin daha büyük hizmetler vermeye başladığını, belediyelerin daha olayın farkında olarak ve daha etkin hizmetler vermeye başladığını ve son dönemde büyükşehir belediyelerinin kurulması ile şebeke sularında görülen uygunsuzluk oranlarında ciddi düşüşler olduğunu ifade etmiştir.

Türkiye’nin su bakımından çok şanslı bir ülke olmadığını dolayısıyla suyun kıymetinin çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade ederek, suyun güvenli ve temiz bir şekilde tüketime sunulmasının büyük önem arz ettiğini, suyun bilinçsiz kullanımı sebebiyle yer altı su kaynaklarımızın azaldığını Türkiye’nin 10-15 sene sonra su fakiri ülkeler arasında yer alacağını, artık suyumuzun kıymetini bilmemiz gerektiğini belirtmiştir

Bu doğrultuda 2015 yılında 16 bölgede yapılan bölgesel toplantıların geleneksel hale getirildiğini, 2016 yılında 23 bölgede toplantıların planlandığını, on dokuzuncu toplantının izmir İlinde gerçekleştirildiğini ifade etmiştir. 2015 yılında yapılan toplantılar sonucu hazırlanan raporların ilgili bakanlıklar ile paylaşılarak sorunların dile getirildiğini ve olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını ifade ederek toplantının bölge için yararlı olmasını temenni etmiştir. Açılış Konuşmasının ardından Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı Su Güvenliği ve Kaplıcalar Biriminden Uzm. Bio. Şenol YILMAZ “İçme-Kullanma Suyu İzleme Çalışmaları” başlıklı sunumunu yapmıştır. Sunum sonrasında katılımcılar su güvenliği ile ilgili illerinde yaşanan sıkıntıları dile getirmiştir. Yürütülen hizmetlerle ilgili çözüm önerileri karşılıklı tartışılmıştır.

Kapanış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İLTER halk sağlığının korunması açısından önem arz eden, mahalli idareler ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetler arasında önemli bir hizmet olan içme kullanma suyu ihtiyacının kesintisiz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılanabilmesi için paydaşlar arası işbirliğinin gelişmesi gerektiğini belirterek katılımcılara toplantıya ilgilerinden dolayı teşekkür etmiştir.

{gallery}birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/izmir_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_10_kasim_2016{/gallery}