×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/Tekirdag_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_07112016
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/Tekirdag_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_07112016

Tekirdağ Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı Kasım 2016

Su vazgeçilmez yaşam kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için güvenli su tüketimi gereklidir. Suyun sağlıklı ve güvenli bir şekilde tüketime verilmesi yerel idarelerin en önemli sorumluluklarındandır. Bakanlığımız, halk sağlığının korunması amacıyla içme- kullanma suyu kalitesini tüm yerleşim yerlerinde izlemektedir. Sağlıklı ve güvenli su temini aynı zamanda çok disiplinli birçok alanda işbirliğini gerektirmektedir. Bu konuda mahalli düzeyde halk sağlığı müdürlüklerimiz yerel idarelerle işbirliği içinde çalışmalarını yürütmekte, Bakanlığımız da su konusunda sorumluluğu bulunan Bakanlıklar başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmakta pek çok proje ve eylem planına destek vermektedir. İşbirliğinin pek çok sorunun çözümüne yönelik katkı sağlayacağı inancıyla 2015 yılında yerel idarelerle 16 bölgede düzenlemiş olduğu toplantılarla bir araya gelmiş, içme-kullanma suyu çalışmalarının konunun taraflarıyla karşılıklı olarak ele alarak tartışmış ve değerlendirmiştir. Yapılan karşılıklı istişarelerin yürütülmekte olan çalışmalara her açıdan olumlu katkı sağladığı ve su kalitesinin iyileştirilmesine ivme kazandırdığı gözlenmiştir.

08 Kas 2016 0 comment

Bu nedenle 2016 yılında da 23 bölgede “Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı” yapılması planlanmıştır. 2016 Yılının on yedinci toplantısı 07.11.2016 tarihinde Tekirdağ İlinde Ramada Otelde, Tekirdağ, Edirne ve Kırklareli İli Vali Yardımcıları, ilçe Kaymakamları, Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden, il özel idareleri ile THSK Merkez Teşkilatı üst düzey yöneticileri ve uzmanlarından toplam 70 kişi katılmıştır.

Tekirdağ Vali Yardımcısı Sayın Mahmut YILDIRIM, Edirne Vali Yardımcısı Sayın Şenol Levent ELMACIOĞLU, Kırklareli Vali Yardımcısı Sayın Tahir DEMİR, Edirne İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Sayın Ahmet Turan ATEŞ, Kırklareli İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili Sayın Ziya ESER, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürü Sayın Dr. Şafak BAŞA ile Genel Müdür Yardımcıları Sayın Dr. İbrahim İÇÖZ, Sayın Soner A. ERGİN ile Edirne ve Kırklareli İllerinin farklı ilçelerinden katılan Kaymakamlar, ilçe belediye başkanları ve temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilen toplantının açılış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Sayın Dr. Hüseyin İLTER suyun tüm canlılar için vazgeçilmez ve yerine idamesi olmayan bir unsur olduğunu, halka kaliteli ve güvenli içme suyu sağlama noktasında sadece bir kurumun gayretinin ve çalışmasının yeterli olmayacağını, bu konunun çok paydaşı olduğunu ifade ederek Bakanlık olarak izleme değerlendirme çalışmaları neticesinde Türkiye genelinde gördüğümüz bazı sorunları ve varsa güzel uygulamaları sorumlu kurumlarla paylaşmak, sorunların çözümünde paydaşlar arası koordinasyonu ve işbirliğini sağlamayı amaçladıklarını vurgulamıştır.

Bu doğrultuda 2015 yılında 16 bölgede yapılan bölgesel toplantıların geleneksel hale getirildiğini, 2016 yılında 23 bölgede toplantıların planlandığını, on yedinci toplantının Tekirdağ İlinde gerçekleştirildiğini belirtmiştir. 2015 yılında yapılan toplantılar sonucu hazırlanan raporların ilgili bakanlıklar ile paylaşılarak sorunların dile getirildiğini ve olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını ifade ederek toplantının bölge için yararlı olmasını temenni etmiştir. Tekirdağ Vali Yardımcısı Sayın Mahmut YILDIRIM selamlama konuşmasında su sanitasyonu ve güvenliği ile ilgili bu toplantının Tekirdağ ilinde yapılmasından dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek bölgenin içme ve kullanma suyu sorunlarının ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile ele alınıp tartışılacağı toplantının bölgemize ve katılımcı illere hayırlı neticeler getireceğini temenni ettiğini belirtti.

Açılış Konuşmasının ardından Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı Su Güvenliği ve Kaplıcalar Biriminden Uzm. Bio. Şenol YILMAZ“İçme-Kullanma Suyu İzleme Çalışmaları” başlıklı sunumunu yapmıştır. Sunum sonrasında katılımcılar su güvenliği ile ilgili illerinde yaşanan sıkıntıları dile getirmiştir. Yürütülen hizmetlerle ilgili çözüm önerileri karşılıklı tartışılmıştır.

Kapanış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İLTER halk sağlığının korunması açısından önem arz eden, mahalli idareler ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetler arasında önemli bir hizmet olan içme kullanma suyu ihtiyacının kesintisiz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılanabilmesi için paydaşlar arası işbirliğinin gelişmesi gerektiğini belirterek katılımcılara toplantıya ilgilerinden dolayı teşekkür etmiştir. {gallery}birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/Tekirdag_Yerel_Yonetimlerde_Su_Guvenligi_Bolgesel_Degerlendirme_Toplantisi_07112016{/gallery}

Son Düzenlenme Salı, 08 Kasım 2016 14:15