×

Uyarı

JFolder: :files: Yol bir klasör değil. Yol: /var/www/vhosts/thsk.gov.tr/httpdocs/dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/elazig_toplantisi_2016
×

Bilgilendirme

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery Pro plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: dosya/birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/elazig_toplantisi_2016

Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı Elazığ

11 Eki 2016 0 comment

Su vazgeçilmez yaşam kaynağıdır. Sağlıklı bir yaşam için güvenli su tüketimi gereklidir. Suyun sağlıklı ve güvenli bir şekilde tüketime verilmesi yerel idarelerin en önemli sorumluluklarındandır. Bakanlığımız, halk sağlığının korunması amacıyla içme- kullanma suyu kalitesini tüm yerleşim yerlerinde izlemektedir. Sağlıklı ve güvenli su temini aynı zamanda çok disiplinli birçok alanda işbirliğini gerektirmektedir. Bu konuda mahalli düzeyde halk sağlığı müdürlüklerimiz yerel idarelerle işbirliği içinde çalışmalarını yürütmekte, Bakanlığımız da su konusunda sorumluluğu bulunan Bakanlıklar başta olmak üzere kurum ve kuruluşlarla iş birliği yapmakta pek çok proje ve eylem planına destek vermektedir. İşbirliğinin pek çok sorunun çözümüne yönelik katkı sağlayacağı inancıyla 2015 yılında yerel idarelerle 16 bölgede düzenlemiş olduğu toplantılarla bir araya gelmiş, içme-kullanma suyu çalışmalarının konunun taraflarıyla karşılıklı olarak ele alarak tartışmış ve değerlendirmiştir.Yapılan karşılıklı istişarelerin yürütülmekte olan çalışmalara her açıdan olumlu katkı sağladığı ve su kalitesinin iyileştirilmesine ivme kazandırdığı gözlenmiştir.

Bu nedenle 2016 yılında da 23 bölgede “Yerel Yönetimlerde Su Güvenliği Bölgesel Değerlendirme Toplantısı” yapılması planlanmıştır. 2016 Yılının on dördüncü toplantısı 10.10.2016 tarihinde Elazığİlinde Park Dedeman Otelde Elazığ, Malatya ve Tunceli Vali Yardımcıları, ilçe Kaymakamları, Büyükşehir, il ve ilçe belediyelerinden, il özel idarelerinden, İçişleri Bakanlığı ile THSK Merkez Teşkilatı üst düzey yöneticileri ve uzmanlarından toplam 59 kişi katılmıştır.

Elazığ Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Fevzi DÖNMEZ, Tunceli Vali Yardımcısı Sayın Hasan ÇİÇEK, Elazığ İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Sayın Nazif BİLGİNOĞLU, Elazığ Tunceli İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Nazif YILDIRIM, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Sayın Kazım ÖZGÜR, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanlığı Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Sayın İrfan KAYA, ile Kaymakamlar, il ve ilçe belediye başkanları ve temsilcilerinin katılımları ile gerçekleştirilentoplantınınaçılış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurum Başkanlığı Çevre Sağlığı Daire Başkanı Dr. Hüseyin İLTER başta şebeke suları olmak üzere yüzme suları, kaplıca suları ve ambalajlı suların izleme ve değerlendirmesinin Türkiye Halk sağlığı Kurumunca yürütüldüğü, ancak halka kaliteli ve güvenli içme suyu sağlama noktasında sadece bir kurumun gayretinin ve çalışmasının yeterli olmayacağını, bu konunun çok paydaşı olduğunu ifade ederek Bakanlık olarak sorumlu kurumları bir araya getirerek sahada yaşanan sorunları öğrenmek ve bu sorunların çözümünde paydaşlar arası koordinasyonu ve işbirliğini sağlamayı amaçladıklarını vurgulamıştır. Bu doğrultuda 2015 yılında 16 bölgede yapılan bölgesel toplantıların geleneksel hale getirildiğini, 2016 yılında 23 bölgede toplantıların planlandığını,on dördüncü toplantının Elazığİlinde gerçekleştirildiğini, 2015 yılında yapılan toplantılar sonucu hazırlanan raporların ilgili bakanlıklar ile paylaşılarak sorunların dile getirildiğini ve olumlu sonuçlarının alınmaya başlandığını belirterek toplantının bölge için yararlı olmasını temenni etmiştir.

 Elazığ Vali Yardımcısı Sayın Mehmet Fevzi DÖNMEZ selamlama konuşmasında toplantının Elazığ İlinde yapılmasından dolayı memnuniyetini dile getirerek içme kullanma sularının bütün toplumu doğrudan etkileyen önemli bir unsur olduğunu, bu nedenle suların temiz olmasının büyük önem arz ettiğini, içme ve kullanma suyu temininden her ne kadar yerel yönetimler sorumlu olsa da bu görevin tüm paydaşlarca koordineli bir şekilde yürütülmesi gerektiğini ifade ederek, bölgenin içme ve kullanma suyu sorunlarının ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri ile ele alınıp tartışılacağı toplantının bölgemize ve katılımcı illere hayırlı neticeler getireceğini ümit ettiğini belirtmişlerdir. Konuşmaların ardından Çevre Sağlığı Daire Başkanlığı Su Güvenliği ve Kaplıcalar Biriminden Uzm.Bio.Şenol YILMAZ“İçme-Kullanma Suyu İzleme Çalışmaları” başlıklı sunumunu yapmıştır. Sunum sonrasında katılımcılar su güvenliği ile ilgili illerinde yaşanan sıkıntıları dile getirmiştir. Yürütülen hizmetlerle ilgili çözüm önerileri karşılıklı tartışılmıştır.

Kapanış konuşmasında Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Tüketici Güvenliği ve Çalışan Sağlığı Başkan Yardımcılığı, Çevre Sağlığı Daire Başkanı Sayın Dr.HüseyinİLTER halk sağlığının korunması açısından önem arz eden, mahalli idareler ve yerel yönetimlerce sunulan hizmetler arasında önemli bir hizmet olan içme kullanma suyu ihtiyacının kesintisiz, sürekli ve güvenli bir şekilde karşılanabilmesi için paydaşlar arası işbirliğinin gelişmesi gerektiğini belirterek katılımcılara toplantıya ilgilerinden dolayı teşekkür etmiştir.

{gallery}birimler/cevresagligi_db/haberler/2016/elazig_toplantisi_2016{/gallery}