İller Arası Çapraz Denetim Modeli Uygulaması Ankara’da Gerçekleştirildi.

06 Ara 2017 0 comment

İller Arası Çapraz Denetim Modeli Uygulaması 28 Kasım- 04 Aralık tarihlerinde Ankara’da Gerçekleştirildi.

4207 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun kapsamında vatandaşlarımızın temiz hava soluma haklarını güvence altına almak amacıyla 81 ilimizde 7/24 esasına göre denetimler hali hazırda yapılmaktadır. Denetim personelinin kendi bölgelerindeki gerçekleştirdikleri denetimlerde, işletmelerce zaman içerisinde tanınması,  baskılara maruz kalmaları ve denetimlerin etkinliğini arttırmak amacıyla İller Arası Çapraz Denetim Modeli Uygulaması hayata geçirilmiştir.

İlk olarak 15-18 Şubat 2017’de pilot olarak seçilen 15 ilde 308 denetim personeli ile yapılan İller Arası  Çapraz Denetim Uygulamasının başarıya ulaşması sonucunda 2-7 Ağustos’da İstanbul’da 100 denetim personeli ile sonrasında da 28 Kasım – 04 Aralık 2017 tarihlerinde Ankara ilinde 81 ilimizden gelen 100 denetim personelinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Kolluk kuvvetleri ile çapraz denetimin yapıldığı ilin denetim personelinin de katılımıyla gerçekleştirilen denetimler, özellikle ihlallerin yoğun olarak yaşandığı bölgelerde yer alan kafeler, nargile kafeler, lokantalar gibi ikram sektörü ile eğlence mekânları ve gece kulüpleri üzerinde yoğunlaştırılmıştır.

Çapraz denetimler sonrasında rutin denetimlerdeki ihlal oranlarında yaklaşık olarak 9 kat, ihbar denetimlerindeki ihlal oranlarında ise yaklaşık olarak 2,5 kat artış görülmüştür.

İller Arası Çapraz Denetim Modeli Uygulaması ile 4207 sayılı Kanunun işletme sahipleri ve vatandaşlarımız tarafından benimsenmesi ve Kanunla belirlenmiş alanların tamamında pasif etkilenimin önlenmesi hedefi doğrultusunda önemli ilerlemeler kaydedilmiştir. İller Arası Çapraz Denetim Modeli Uygulamasına devam edilecek olup, il düzeyinde ve ilçeler arasında çapraz denetimler yaygınlaştırılacaktır.

Son Düzenlenme Çarşamba, 06 Aralık 2017 15:39