Niğde Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimi Nisan 2017

01 May 2017 0 comment
(0 oy)

Anne ve bebekler, sağlık hizmetleri açısından risk altında bulunan ve öncelik tanınması gereken iki önemli grubu oluşturmakta olup; özellikli hizmet almaları gerekmektedir.
Her kadının üreme sağlığı kapsamında gebelik, doğum, doğum sonu ve yenidoğan bakımı konusunda yeterli eğitim ve bilgi alma hakkı vardır. Anne adayının gebelik döneminde bilgilendirilmeyi istemesi bir annelik hakkı olarak değerlendirilmelidir. Tüm gebelerin, doğum öncesi, doğum ve doğum sonrası dönemlerine ilişkin bilgi sahibi olmalarını ve bilinçli doğum yapmalarını sağlamak, anne ve baba adaylarına normal doğum eylemi, ağrı yönetimi ve yeni rollerini benimsemeleri konusunda bilgi ve beceri kazandırmak amaçlanmıştır.
Bu doğrultu da Niğde Halk Sağlığı Müdürlüğümüz ÇEKÜS Birimi tarafından sahada Gebe Bilgilendirme Eğitimlerinde görev yapacak olan personele yönelik düzenlenen Gebe Bilgilendirme Sınıfı Eğitimi 1 Kadın Doğum Uzmanı,1 Psikolog, 2 Diyetisyen ve 2 Ebe den oluşan eğitimci ekibi tarafından başarıyla tamamlanmıştır.