Rize Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü Etkinlikleri Mayıs 2017

13 Haz 2017 0 comment
(0 oy)

Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır. Fiziksel aktivitenin arttırılması sadece bireysel değil toplumsal bir sorun olup toplum tabanlı, çok sektörlü, multidisipliner ve kültürel yaklaşım gerektirmektedir.

Bu nedenle toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili hastalıkların görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı hazırlanmıştır.

10 Mayıs Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda 10 Mayıs her yıl 81 ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlanmaktadır.

Etkinliklerimiz;

  1. Çayeli Gençlik Merkezi ve Müdürlüğümüze bağlı Çayeli Toplum Sağlığı Merkezi işbirliğinde 11.05.2017 tarihinde “Sağlık İçin Pedal Çevir” etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik kapsamında kapalı spor salonundan Çayeli tüneline kadar gençler bisiklet sürerken ambulans ile sağlık personeli ve Sağlıklı Yaşam Aracımız da gruba eşlik etmiştir.
  2. Rize Gençlik Merkezi ve Müdürlüğümüz işbirliğinde 14.05.2017 tarihinde “Gençler Sağlıklı Yaşam İçin Pedal Çeviriyor” etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik kapsamında Kültür Park önünden ASP İl Müdürlüğü önüne kadar gençler bisiklet sürerken ambulans ile sağlık personeli ve Sağlıklı Yaşam Aracımız da gruba eşlik etmiştir.
  3. Müdürlüğümüze bağlı Pazar Toplum Sağlığı Merkezi personellerince Sağlıklı Yaşam Aracımız ile Pazar TOKİ İlkokulu ve TOKİ anasınıfı öğrencilerine Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat konularında bilgilendirme çalışmaları yapılmıştır. Etkinlik sonunda öğrencilere elma dağıtılmış ve Sağlıklı Yaşam Aracımızda video gösterimi yapılmıştır.
  4. Müdürlüğümüze bağlı Fındıklı Toplum Sağlığı Merkezi personellerince 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü kapsamında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü düzenlendi. Kaymakamlık önünden başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Caddesi ve Sakıp Sabancı Caddesi boyunca sürüp Fındıklı Belediyesi Sosyal Tesisleri'nde son buldu. Yürüyüşe Müdürlüğümüz adına katılan Ardeşen Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Osman TERZİ kısa bir bilgilendirme ve katılım için teşekkür konuşması yaptı.

Son derece keyifli geçen yürüyüşe İlçe Emniyet Müdürü Ramazan ENİŞ; İlçe Milli Eğitim Müdürü Bülent ERGENE; Daire Amirleri; İbni Sina Sağlık Meslek Lisesi, Şehit Cavit Anadolu Lisesi, Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Muammer Çiçekoğlu Ortaokulu, Fındıklı Anaokulu Okul Müdürleri, öğretmenleri, öğrencileri ve vatandaşlar katıldı. Yürüyüşün ardından katılımcılara; su, elma, adımsayar dağıtıldı ve tulum eşliğinde horon oynandı.

  1. Sağlık İçin Hareket Et Günü etkinlikleri kapsamında Çayeli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi ve Fındıklı Huzurevi Yaşlı Bakım Rehabilitasyon Merkezi personellerine Müdürlüğümüz Diyetisyeni Burcu Özgürler tarafından Obezite, Sağlıklı Beslenme ve Fiziksel Aktivite konularında seminer verilmiştir.
  2. Müdürlüğümüze bağlı İkizdere Toplum Sağlığı Merkezi personellerince Sağlıklı Yaşam Aracımız ile İkizdere Atatürk İlkokulu Anasınıf ve 1. Sınıf öğrencilerine Sağlık İçin Hareket Et günü etkinlikleri kapsamında “Sağlıklı Yaşam” eğitimi verilmiştir. Eğitim sonunda öğrencilere “Sağlık Ellerimizde” rozeti ve magnet dağıtılmıştır.
  3. Müdürlüğümüze bağlı Hemşin ve Çamlıhemşin Toplum Sağlığı Merkezi personellerince 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü ve 22 Mayıs Avrupa Obezite Günü kapsamında Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü düzenlenmiştir. Yürüyüş, sağlık çalışanları, öğrenciler ve halkın katılımıyla gerçekleştirilmiştir.