Sakarya Taraklı Sağlık Haftası Etkinliği Nisan 2017

13 Nis 2017 0 comment
(0 oy)

Halk Sağlığı Müdürlüğü 7-13 Nisan Sağlık Haftasında gereksiz antibiyotik kullanımı ve aşırı tuz tüketimi konusunda vatandaşları uyardı.

Taraklı İlçesinde gerçekleştirilen etkinlikte ücretsiz kan şekeri ve tansiyon ölçümü yapılarak, aşırı antibiyotik kullanımı, sağlıklı beslenme, fiziksel avtivitenin önemi ve aşırı tuz tüketiminin zararları hakkında bilgiler verildi.

Gereksiz Antibiyotik Kullanmayın

Halk Sağlığı Müdürlüğü Akılcı İlaç Koordinatörü Mevlüde Çam tarafından antibiyotiğin virüslerin neden olduğu hastalıkların değil, bakterilerin neden olduğu hastalıkların tedavisinde kullanıldığına dikkat çekilerek, hekim gerek görmediği sürece gereksiz antibiyotik kullanımının zararları hakkında vatandaşlar bilgilendirildi.

Tuza Dikkat

Obezite Biriminde görevli Diyetisyenler Yasemin Tuncer ve Zeliha Uçar, tuzun aşırı tüketildiğinde birçok sağlık sorununa sebep olduğunu vurgulayarak, tuzun yemeklere piştikten sonra ilave edilmesi, serin, kuru, ışıksız ortamda ve koyu renkli kaplarda saklanması gerektiği konusunda uyarılarda bulundular. Sağlıklı beslenme ile obezite, kalp damar hastalıkları, tip 2 diyabet vb. birçok kronik hastalığın önüne geçmenin mümkün olduğunu hatırlatan diyetisyenler, fiziksel hareketin de sağlıklı yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olduğunu belirttiler.