Samsun “Sen İste Yeter Kanser Çeker Gider” Projesi 2017 Ödül Töreni Mayıs 2017

04 May 2017 0 comment
(1 Oyla)

Büyükşehir Belediyesi ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliği ve Halk Sağlığı Müdürlüğünün koordinatörlüğü ile “Sen İste Yeter, Kanser Çeker Gider” adlı proje yarışmasının bu yıl ikincisi düzenlenmiştir. Ortaokullardaki tüm öğrencileri kapsayan 3 kategoriden oluşan yarışmada 5. - 6. sınıflar görsel tasarım ile 7. - 8. sınıflar slogan ile tüm ortaokul öğrencileri ise yönlendirme kategorisi ile yarışmaya katılmışlardır. 12 Ekim 2016 - 31 Mart 2017 tarihleri arasında gerçekleştirilen proje ile öğrencilerin, yaptıkları araştırmalarla kendilerinin ve ailelerinin kanserden korunma yöntemleri, taranabilir kanserler ve tarama merkezleri hakkında farkındalıklarının artırılması, ayrıca kanser taramalarına yakınlarının yönlendirilmesi hedeflenmiştir.
Yarışma sonunda toplam 143 okuldan 508 öğrenci, 2005 kişiyi kanser taramalarını yaptırmak üzere KETEM’ lere ve Toplum Sağlığı Merkezlerine yönlendirmiştir. Yapılan tarama testleri sonucu serviks kanseri taraması yapılan 28 kişi, meme kanseri taraması yapılan 23 kişi ve kalın bağırsak kanseri taraması yapılan 31 kişi olmak üzere toplam 82 kişinin tarama test sonuçları pozitif çıkmış ve ileri tetkiklerini yaptırmak üzere bir üst merkeze yönlendirilmişlerdir.
 03.05.2017 tarihinde düzenlenen ödül töreninde Yönlendirme, Görsel Tasarım ve Slogan Kategorilerinde dereceye giren ilk 3 öğrenciye ve üç kategoriden 1. olan öğrencilerin danışman öğretmenlerine bisiklet, en çok yönlendirme yapan ilk beş okula spor seti ve her kategoriden ilk 33 öğrenciye (toplam 99) öğrenciye kırtasiye seti hediye edilmiştir.