Samsun Dünya Sağlık İçin Hareket Et Günü Etkinlikleri Mayıs 2017

13 Haz 2017 0 comment
(0 oy)

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek amacıyla kutlanan 10 Mayıs “Sağlık İçin Hareket Et Günü”nde Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından çeşitli etkinlikler yapılmıştır.

  1. Sağlığın Geliştirilmesi Genel Müdürlüğü web sayfasında yer alan 10 Mayıs Sağlık İçin Hareket Et Günü materyallerinden yararlanılarak çocuklara, yetişkinlere ve masa maşı çalışanlara yönelik 4 farklı el broşürlerinden 40000 adet bastırılmış ve aile hekimlerine, sağlıklı yaşam araçlarına ve toplum sağlığı merkezi etkinliklerinde kullanılmak üzere dağıtılmıştır. Toplum Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlığı Merkezlerinde görünür yerlere asılması için 300 Adet afiş bastırılmış ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir.
  2. 10 Mayıs etkinlikleri kapsamında Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından Samsun Cumhuriyet Meydanı’nda 6 Mayıs Cumartesi ve 7 Mayıs Pazar Günü stantlar açılmış, oyun parkurları kurulmuş ve gün boyu etkinlikler yapılmıştır. Açılan stantlarda diyetisyenler tarafından 200 vatandaşın vücut analizleri yapılmış ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Sağlıklı Yaşam Araçlarında fiziksel aktivitenin yararları hakkında video gösterimleri yapılmış ve bilgilendirici materyaller dağıtılmıştır. Çocuklar için kurulan oyun parkurlarından gün boyunca eğlenceli etkinlikler yapılmış olup çocuklara süt ve meyve dağıtımı gerçekleşmiştir.
  3. Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından 10 Mayıs 2017 Çarşamba Günü saat 9.00’da Samsun Verem Savaş Dispanseri önünden başlayan “Sağlık İçin Hareket Et Yürüyüşü” gerçekleştirilmiştir. Yürüyüşe Samsun Halk Sağlığı Müdürlüğü, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Gazi Devlet Hastanesi, Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi yöneticileri, çalışanları ve halkın katılımıyla gerçekleşmiştir. Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi

Samsun İli İlçe Toplum Sağlığı Merkezleri tarafından da 10 Mayıs 2017 Sağlık İçin Hareket Et Günü etkinlikleri yapılmıştır.

  1. Hizmet içi eğitimlerde 2 oturumda 18 sağlık çalışanına eğitim verilmiştir.
  2. Halk eğitimlerinde 20 oturumda 509 kişiye eğitim verilmiştir.
  3. Halkın yoğun olduğu yerlerde 7 stant etkinlikleri yapılmıştır.
  4. 3 ilçede yürüyüş etkinliği, 1 ilçede bisiklet turu düzenlenmiştir.
  5. Yerel medyada 4 haber çıkmıştır.
Son Düzenlenme Salı, 13 Haziran 2017 16:32