Sivas Yenidoğan Canlandırma (NRP) Eğitimci Güncelleme Eğitimi Nisan 2017

01 May 2017 0 comment
(0 oy)

26-27 Nisan 2017 tarihleri arasında NRP Eğitimci Güncelleme Eğitimi yapıldı.

Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programlar ve Kanser Şubesi bünyesinde hizmet veren Çocuk, Ergen, Kadın ve Üreme Sağlığı Hizmetleri Birimi koordinatörlüğünde düzenlenen “Yenidoğan Canlandırma Eğitimci Güncelleme Eğitimi” 26-27 Nisan 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Çocuk Ergen Sağlığı Daire Başkanlığınca asfiksiye bağlı bebek ölümlerinin ve sekellerin önlenmesi amacıyla 1998 yılından bu yana Neonatal Resussitasyon Programı (NRP) yürütülmektedir. Anne ve çocuk sağlığında öncelikli konular olan; antenatal bakımın nicelik ve nitelik olarak düzeltilmesi, her doğum için sağlıklı ve güvenli koşulların sağlanması, doğum sırasında ve erken yeni doğan döneminde her yeni doğana optimal yaklaşımın yapılması (temel resüsitasyon, ısı kontrolü, erken anne sütü), yüksek riskli gebe ve yeni doğanın tanınması, uygun bakım ve sevk ilkelerinin yerleştirilmesi sağlanarak perinatal ve yeni doğan ölümlerinin önlenmesi önemlidir. Bu amaçla yapılan ve ülke genelinde uygulanan Neonatal Resüsitasyon Programı ilimizde de devam etmektedir.
İlimizde ise Kurs sorumlusu olarak İzmir Behçet Uz Eğitim ve Araştırma Hastanesinden Doç. Dr. İlker GÜNAY’ın görevlendirildiği, Dr. Osman Serhat CERİT, Dr Hakan ULUDAĞ, Dr. Selma AYDIN FELEK, Dr. Ufuk BAYRAKTAR, Dilek YILDIZ BACAK’ın katılımlarıyla oluşan eğitim ekibiyle İlimiz, Tokat ve Malatya illerinden gelen 21 Eğitimcinin NRP güncellemesi yapılmıştır.