Trabzon "Beslenme Dostu Okul Projesi" Sertifika Töreni Mayıs 2017

04 May 2017 0 comment
(0 oy)

Okul çağı, hızlı öğrenme, bilgi ve beceri kazanma ve etkilenme dönemidir. Alışkanlıklar bu dönemde oluşmaya başlar. Büyüme ve gelişme sürecinin olduğu okul çağı dönemde alınacak koruyucu önlemler ileriki yaşlarda genel sağlık durumu üzerinde etkili olabilecek yararlar sağlayacaktır.
29.09.2010 tarihli ve 27714 sayılı Resmi Gazete’de Başbakanlık Genelgesi olarak yayımlanan Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı'nın "Okullarda Obezite ile Mücadelede Yeterli ve Dengeli Beslenme ve Düzenli Fiziksel Aktivite Alışkanlığının Kazandırılması" başlığı kapsamında, “Beslenme Dostu Okul Projesi” ile okullarda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşam konularında duyarlılığın arttırılması ve bu konuda yapılan iyi uygulamaların desteklenmesi ile okul sağlığının daha iyi düzeylere çıkarılması hedeflenmektedir. Milli Eğitim Bakanlığı ile Bakanlığımız arasında 21.01.2010 tarihinde imzalan protokol ile Beslenme Dostu Okullar Programı ülkemizde başlatılmıştır. Beslenme Dostu Okul Programı Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okul öncesi, ilkokul, ortaokul ve liseleri kapsamaktadır.
Beslenme dostu okul olmakta ön şart “Temiz Okul, Sağlıklı Okul” olmayı temsil eden “Beyaz Bayrak” alınmış olmasıdır. Beslenme Dostu Okullar Programı kapsamında denetimi başarıyla tamamlayan okullara sertifikalarının verilmesi ve Beyaz Bayrak sahibi olan veya projeye başvuran okulların programa teşvik edilmesi amacı ile 03.05.2017 tarihinde 09:00-12:00 saatleri arasında Panagia Süit Otel de "Beslenme Dostu Okul Sertifika Töreni" yapılmış olup etkinliğe; Sn Vali Yücel YAVUZ, Vali Yardımcısı Ayhan YAZGAN, Vali Yardımcısı Nusret ŞAHİN, Halk Sağlığı Müdürü Dr.Köksal HAMZAOĞLU, İl Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ, 18 ilçe Toplum Sağlığı Merkezi Başkanları, 18 İlçe Milli Eğitim Müdürleri, Beyaz Bayraklı Okul Ünvanlı Okul Müdürleri ve Beyaz Bayraklı Okul Olmak için başvuran Okul Müdürleri, Beslenme Dostu Okul Sertifikası almaya hak kazanmış Okul Müdürleri katılmıştır.
Sayın Valimiz Yücel YAVUZ’un sağlık anlayışının evlerde başlayıp okullarda devam etmesi gerektiğini, sağlıklı toplumların sağlıklı çocuklarla oluşacağını vurguladığı konuşmalarında ilimizdeki tüm okulların Beyaz Bayrak alması ve Beslenme Dostu Okul olmasının hedeflenmesi gerektiğini belirtmiştir.
2016-2017 yılında denetimleri tamamlanmış ve Beslenme Dostu Okul olmaya hak kazanmış 39 okul idarecilerine Sn Vali Yücel YAVUZ sertifika ve levhalarını taktim etmiştir. Toplu fotoğraf çekimi ardından program sona ermiştir.