Trabzon "Okul Sütü Programı" Şubat 2017

13 Şub 2017 0 comment
(0 oy)

Sağlıklı büyüme ve gelişmeyi sağlayabilmek, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşayabilmek için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli miktarda düzenli olarak almak gerekmektedir. Süt ve süt ürünleri sağlığımız için gerekli olan enerji ve besin öğeleri ihtiyaçlarının karşılanmasında en önemli besin gruplarından biridir. Özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağı başta olmak üzere her yaş grubu için yeterli miktarlarda tüketimi büyük önem taşımaktadır.

Öğrencilere, süt içme alışkanlıklarını kazandırmak ve dengeli beslenme suretiyle sağlıklı gelişmelerini sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü “Okul Sütü Programı" kapsamında ilimizde öğrencilere süt dağıtılmaya başlandı. Okul Sütü Programı'nın 6. yılı nedeniyle Ahmet Saka İlkokulunda Vali Yardımcısı Nusret ŞAHİN, Halk Sağlığı Müdürü Köksal HAMZAOĞLU, Milli Eğitim Müdürü Hızır AKTAŞ, , İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Cahit GÜLBAY, okul idarecileri, öğretmenler ve öğrencilerin katıldığı bir tören düzenlendi.

Yapılan törende öğrencilere hitaben küçük bir konuşma yapan Vali Yardımcısı Nusret ŞAHİN, “Süt, fiziksel ve zihinsel olarak sağlıklı ve güçlü nesillerin yetişmesi için çok nitelikli bir besin kaynağıdır. Devletimiz süt dağıtım programını, sizleri, geleceğin en kıymetli hazinesi olarak değerlendirdiği için yapmaktadır. Sütlerinizi severek için ve derslerinize çok çalışın.” dedi.

Okul Sütü programı kapsamında Trabzon İli genelinde 42.979 öğrenciye Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri olmak üzere haftada üç gün pastörize süt dağıtımı yapılması planlandı.