Yalova Kanser Farkındalığı İçin “Koca Ciğer" Maketi Yalova’ Da Mart 2017

17 Mar 2017 0 comment
(0 oy)

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı ile Pembe Hanım Kanserli Hasta ve Yakınları Dayanışma Derneği işbirliğiyle Akciğer Kanseri hakkında kamuoyunda farkındalığı artırmak amacıyla ‘Koca Ciğer’ adlı proje başlatıldı.

İlk olarak 01.06.2015 tarihinde Ankara’da başlayan proje, Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Kanser Daire Başkanlığı himayesinde tüm Türkiye’yi gezecek olup 13-17 Mart tarihleri arasında ilimizde çeşitli mekânlarda sergilendi.

Yalova Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi tarafından akciğer kanseri konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla akciğer maketinin sergilendiği etkinlik düzenlendi.

Bu kapsamdaki ilk etkinliğimiz Yalova Sağlık Kompleksinde gerçekleştirildi. Tüm Sağlık Kompleksi çalışanlarının katılımıyla gerçekleştirilen faaliyette Akciğer yakından incelenmiş; fonksiyonları ve Akciğer hastalıkları hakkında bilgi verilerek broşür dağıtılmıştır.

Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardan ikisi olan Atatürk İlköğretim Okul`u ve Yalova Doğa Kolejinde kurulan stantta akciğer maketi aracılığıyla öğrencilere akciğer kanseri hakkında bilgilendirme yapıldı. Öğrencilerin ve öğretmenlerin yoğun ilgisiyle gerçekleştirilen etkinlikte özellikle sigaranın zararları hakkında bilgi verilmiş; sigaranın bırakılması halinde akciğer kanserine yakalanma riskinin azaldığına dikkat çekilmiştir.