Antalya “1. Kanser Taramaları Çalıştayı” Şubat 2017

13 Şub 2017 0 comment
(2 oy)

“4 Şubat Dünya Kanser Günü” nedeniyle Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şube tarafından 06.02.2017 tarihinde Antalya Otel’de “1. Kanser Taramaları Çalıştayı” düzenlendi.

“Yapabiliriz” sloganıyla yola çıkılan Çalıştay’da, Ulusal Kanser Taramaları Programı’nda yer alan 3 kanser türünde (meme, serviks, kolon) taramaların artırılması ve farkındalık faaliyetleri adına 2017 yılında neler yapılabileceği konusu görüşüldü.

Çalıştayda; Kolorektal Kanser Tarama Masası, Serviks Kanseri Tarama Masası, Meme Kanseri Tarama Masası ve Farkındalık Masası olarak 4 çalışma grubu yer aldı. Her masaya yaklaşık 20 kişinin katılımı sağlandı. Çalıştaya; Büyükşehir Belediyesi temsilcisi, İl Sağlık Müdürü, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, İl Müftülüğü, İlçe Belediyeleri, özel hastane temsilcileri, Akdeniz Üniversitesi Başhekim Yardımcısı, Avrupa Tıp Öğrencileri Birliği Direktörü Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi, Kamu Hastaneleri Birliği temsilcileri, Aile Hekimleri Derneği yetkilileri, ilçelerde görev yapan aile hekimleri, KETEM’de erken tanı almış bir hasta, aile sağlığı elemanları, Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Derneği Başkanı, Gazeteciler Cemiyeti temsilcisi, KETEM hekimleri, toplum sağlığı merkezleri hekimleri ve çalışanlarının katılımıyla gerçekleşti.

Çalıştayda, tarama grubunda yer alan kanser türlerinde 2017 yılı içerisinde ulaşılması istenen hedefler, yıl içerisinde ne gibi farkındalık etkinlikleri yapılabilir, hangi kurumlarla iletişim sağlanabilir, özel gün ve haftalarda neler yapılabilir? üzerine konuşularak çözüm önerileri ele alınmıştır. Yoğun ve verimli geçen programın sonunda çalışma grupları sunumlarını gerçekleştirdiler.

Çalıştayda yer alan tüm katılımcılara desteklerinden dolayı teşekkür ederiz.