Antalya Beyaz Bayrak Sertifika Töreni Haziran 2017

08 Haz 2017 0 comment
(1 Oyla)

Okullarda temizlik ve hijyen konusunun teşvik edilmesi, toplum sağlığının korunması ve geliştirilmesi, yaşam kalitesinin yükseltilmesi, yeterli eğitim almış sağlıklı nesillerin yetiştirilmesi amacıyla Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığımız arasında 2006 yılından itibaren uygulanmakta olan “Beyaz Bayrak İşbirliği Protokolü” 08.06.2015 tarihinde itibaren 4 yıl süreyle geçerli olmak üzere yeniden imzalanarak yürürlüğe girmiştir.

Söz konusu protokol doğrultusunda Halk Sağlığı müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak eğitim kurumlarımızda yaptığımız değerlendirme neticesinde temizlik konusunda belirlenmiş bir takım kriterleri tamamlayan okullara sağlık ve temizliği simgeleyen beyaz bayrak ve sertifikası verilmektedir.

Bu kapsamda yıllar içerisinde ilimizde çalışmalar yürütülmüş ve 2017 yılı içerisinde yoğun bir çalışma programı neticesinde okullarımızın fiziki ve işlevsel olarak beyaz bayrak kriterlerini tamamlamaları sağlanarak çok sayıda okulumuz beyaz bayrakla buluşturulmuştur.

İlimiz genelinde Haziran 2017 tarihi itibarı ile 431 Eğitim Kurumuna ilk defa Beyaz Bayrak verilmiş olup İl genelinde ise toplam 580 Beyaz Bayraklı Eğitim Kurumu bulunmaktadır.

Milli Eğitim Müdürlüğü ile 2016-2017 Eğitim Öğretim döneminin başlamasıyla birlikte sıkı bir dayanışma neticesinde Beyaz Bayraklı okul sayımız 3 katına çıkmıştır. Bu dayanışmayı sadece Beyaz Bayrakta değil öğrencilerimizin sağlığını ilgilendiren her türlü faaliyette yapacağımız muhakkaktır. Bu kapsamda okullarımızda sağlıklı beslenme ve hareketli yaşamı teşvik için uygulanan BESLENME DOSTU OKUL projesinin tüm okullarımızda yaygınlaştırılması için çalışmalarımıza devam ediyoruz.

01 Haziran 2017 tarihinde Kepez Erdem Beyazıt Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Beyaz Bayrak Sertifika Törenine, Halk Sağlığı Müdürümüz Uzm. Dr. Murat ÖZDEMİR, Milli Eğitim Müdürü Yüksel ARSLAN, İlçe Milli Eğitim Müdürleri ve Beyaz Bayrak almaya hak kazanan okullarımızın yöneticileri ve öğrencileri katılmıştır.