Antalya Dünya Aşı Haftası Etkinliği Mayıs 2017

04 May 2017 0 comment
(1 Oyla)

Toplumda bağışıklamanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürebilirliğinin sağlanması amacıyla 24-30 Nisan 2017 tarihleri arasında düzenlenen Dünya Aşı Haftasının açılış töreni 26 Nisan 2017 günü Antalya Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı Kepez Duraliler Aile Sağlığı Merkezinde gerçekleştirildi.
Dünya Aşı Haftasına Antalya Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet ÇELİKEL, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet KARABACAK, Kepez Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr.Cengiz NİZAM, şube müdürleri, sağlık personeli, basın mensupları ve vatandaşlar katıldı.
Program Halk Sağlığı Müdür Yardımcısı Dr. Mehmet ÇELİKEL’in yaptığı açılış konuşması, devamında Mehmet Kemal Dedeman İlköğretim Okulu öğrencileri folklor gösterisi ardından ATSO Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan müzik dinletisi katılımcılara sunuldu. Sağlıklı Yaşam Aracı ile davetlilere aşı ve bağışıklama konularıyla ilgili video kamu spotları gösterimi yapılmıştır.
Programın ikinci kısmında aşı uygulama noktasında 2 bebeğe temsili aşı uygulaması yapılarak Bulaşıcı Hastalıklar Kontrol Programları Şube Müdürü Dr. Mehmet Süleyman SÜLEMİŞ tarafından pasta kesimi yapıldı.
Aşı haftası, aşı ile korunabilir hastalıklar konusundaki bilinci artırmak, her çocuğun aşılanması gerektiği mesajını topluma ulaştırmak amacıyla her yıl düzenlenmekte olup; bu yılki aşı haftasının hedefi “her çocuğun hayata sağlıklı bir başlangıç yapmayı hak ettiği kabul edilerek bağışıklamanın önemi konusunda farkındalık oluşturmak ve hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması için bağışıklama çalışmalarının güçlendirilmesi”olarak belirlenmiştir.
Aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ÜCRETSİZ olarak uygulanmaktadır.
“Aşılı Çocuk, Sağlıklı Çocuk”
“Aşılama her çocuk için yaşamsaldır, her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır.”