Artvin “Bilinçli Anneler, Sağlıklı Nesiller” Etkinliği Nisan 2017

13 Nis 2017 0 comment
(0 oy)

Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Sağlıklı topluma ulaşmak için de sektörler arası işbirliğini kuvvetlendiren politikaların geliştirilmesine ihtiyaç vardır. Sağlıklı bir hayat sadece topluma sunulan sağlık hizmetlerinin kalitesinin yükseltilmesiyle sağlanamaz. Bireylerin de kendi sağlığının farkında olması, hizmetleri talep etmesi ve olumlu yönde davranış değişikliği geliştirmesi gerekir.

Bu bağlamda Bakanlığımız tarafından hazırlanmış olan “Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı” kapsamında Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından ilimizdeki kadınlara yönelik “Bilinçli Anneler, Sağlıklı Nesiller” Sağlık Araştırmasına başlanmıştır.

Araştırmada Beden Kitle İndeksi (kilo, boy, bel çevresi) tansiyon ve şeker ölçümleri yapılmakta ardından da “Obezite ve Kronik Hastalıklar” konulu eğitim verilmektedir. Kur’an Kursları ve Halk Eğitim Merkezi gibi bayanlarımızın çoğunlukta olduğu kurslara yönelik yapılacak olan araştırmanın ilk etabında Kur’an Kurslarına yönelik eğitimlerimiz tamamlanmıştır.

Bu kapsamda;

- 03.04.2017 Pazartesi günü Merkez Kız Kur'an Kursu,

- 04.04.2017 Salı günü Varan Sitesi D Grubu Kur'an Kursu,

- 05.04.2017 Çarşamba günü Merkez Orta Mahalle Kur'an Kursu,

- 06.04.2017 Perşembe günü Yeni Mahalle Kur'an Kursu,

- 07.04.2017 Cuma günü Ortaköy Köyü Soylu ve Tosunlu Mahallesi Kur’an Kurslarında

Yapılan sağlık araştırmasında toplam 112 bayana ulaşılmış olup araştırma sonunda obezite birimimiz tarafından hazırlanmış olan çanta ve beslenmeyle ilgili bilgilendirici materyal dağıtılmıştır.

Araştırmanın ikinci etabının Halk Eğitim Merkezi ve Kadın Dayanışma Kooperatifleri ile devam etmesi planlanmaktadır.