Artvin Dünya Sigarayı Bırakma Günü Etkinlikleri Şubat 2017

15 Şub 2017 0 comment
(0 oy)

Artvin “Sigarayı Bırakalım” Dedi

Artvin’de 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü vesilesiyle tütün ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla yürüyüş düzenlendi.

Artvin Valiliği ile Artvin Halk Sağlık Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği yürüyüş, saat 12.00’de hastane kavşağından başlayarak yaklaşık 5 kilometrelik yol güzergâhı ardından İl Sağlık Müdürlüğünde son buldu.

Tütün ürünleri ve madde bağımlılığına dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gerçekleştirilen yürüyüşe katılan Artvin Valisi Ömer DOĞANAY, sigara ve uyuşturucunun birey, aile, toplum ve insanlığın en büyük belası olduğunu söyledi.

Artvin’de madde bağımlığı konusunda vatandaşların çok bilgili ve duyarlı olduğunu belirten Vali DOĞANAY“ Zehir tüccarlarının hedefinde genç kitleler var. Gençlerimizi madde bağımlılığından korumak, hem ailenin, hem kamunun, hem sivil toplumun hem de birey olarak vatandaşların görevidir. Bu illetle toplum olarak mücadelemize devam edeceğiz.” dedi

Artvin İl Sağlık Müdürü Dr. Abdullah GÜLEÇ ise, tütün ürünleri ve madde bağımlılığının sosyal bir sorun olduğunu söyledi.

9 Şubat’ın sigaradan kurtulmak isteyenler için önemli bir başlangıç günü olabileceğini belirten GÜLEÇ; “Bir bağımlılık türü olan sigaradan kurtulma yönündeki en önemli adım, kişinin sigarayı bırakma konusundaki kararlılığıdır. Bu konudaki kararlılık en önemli adım olmakla birlikte, bir hastalık olarak kabul edilen sigara kullanma alışkanlığından kurtulabilmek için sağlık çalışanlarının desteğine de çok ihtiyaç duyulabilir. Bu durumda en yakın sağlık kurum ve kuruluşlarımıza müracaat edilerek veya bakanlığımızın “Alo 171 Sigara Bırakma Hattı” aranarak destek istenmelidir. Diğer taraftan Bakanlığımız koordinasyonunda sigara ile mücadele çalışmalarımız kararlı bir şekilde devam etmektedir. Toplumumuzun ve yarının teminatı olan çocuklarımızı ve gençlerimizi sigaranın zararlarından korumak amacıyla, tablet bilgisayarlı ve kolluk kuvvetleri desteği bulunan 8 ekip ile il merkezi ve ilçelerde sigara ile ilgili denetimler etkin bir şekilde sürdürülmektedir. Kapalı alanlarda ve toplu yaşam alanlarında, sigara ile mücadele konusunda vatandaşlarımızın desteğine ihtiyacımız vardır. Vatandaşlarımız tarafından kapalı alanlarda sigara içildiğinin tespit edilmesi halinde, bakanlığımızın "184" numaralı telefonu ve akıllı telefon uygulaması “Yeşil Dedektör” ile ihbarda bulunulabilecektir.” dedi.

Yürüyüşe, Artvin Valisi Sayın Ömer DOĞANAY, Artvin Belediye Başkanı Sayın Mehmet KOCATEPE, İl Emniyet Müdürü Sayın Mehmet SELVİ, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sayın Osman KILIÇ, İl Sağlık Müdürü Sayın Dr. Abdullah GÜLEÇ, KHB Genel Sekreteri Sayın Op. Dr. İrfan AKALIN, kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri ve personeli, sivil toplum kuruluş üyeleri, sağlık çalışanları ile vatandaşlar katıldı.

Artvin Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak “9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü” vesilesi ile sigara kullanan herkesi sigarayı bırakmaya davet ediyoruz.