Bingöl Dünya Sigara Bırakma Günü Etkinlikleri Şubat 2017

10 Şub 2017 0 comment
(2 oy)

Dünya Sağlık Örgütüne (WHO) üye ülkelerde ve ülkemizde 1987 yılından bu yana her yıl “9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü” olarak belirlenmiştir.

Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığını tehdit eden mutlaka mücadele edilerek önlenmesi gereken bir sorundur. Aktif ve pasif sigara içiciliğinin ölümlere, hastalıklara, sakatlıklara neden olduğu, psikolojik ve maddi açıdan da kişi ve toplum sağlığını tehdit ettiği bilinen gerçekledir. İçinde 50’den fazla kanser yapıcı, 4.000’den fazla kimyasal madde bulunan sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle her yıl milyonlarca insanımız hayatını kaybetmektedir.

Sigara dumanı, bütün dünyada kanserin en önemli önlenebilir ve korunabilir sebebi olup, kansere bağlı ölümlerin % 30’undan sorumludur. Sigara içme, akciğer kanseri oluşumunda en önemli faktördür. Akciğer kanserlerinin % 90’ı sigaraya bağlıdır ve akciğer kanseri diğer tüm kanserlerin toplamı kadar insanın ölümüne neden olmaktadır. Akciğer kanserinden ölümlerin, erkeklerde %80’inin, kadınlarda %75’inin nedeni sigaradır. Günde bir paket sigara içen birinin içmeyene göre akciğer kanserine yakalanma ihtimali 20 misli fazladır. Yapılan çok sayıdaki çalışma sigaranın ağız boşluğu, gırtlak, yemek borusu, mesane, böbrek, mide, pankreas, rahim ağzı ve kan kanserlerinin gelişmesine katkıda bulunduğunu da göstermiştir.

Dolayısıyla sigara kullanımının önlenmesi çalışmalarının önemi her geçen gün artmaktadır. Ülkemizde sigaraya karşı mücadelede, özellikle kamusal alanda sigara kullanımının önlenmesine yönelik “Tütün ve Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Yasa” önemli bir aşamadır. Sağlık Bakanlığı’nın; 19 Mayıs 2008 tarihinde tüm kamu kurumlarında, 19 Temmuz 2009 tarihinde ise özel işletmeleri de kapsayan 4207 Sayılı bu Kanunu; tütün ürünlerini kullanmayan fakat tütün dumanına maruz kalan halkımızı özellikle genç, çocuk, hamile ve engelliler gibi risk gruplarını korumak, sigara içenlerin bu davranışlarını bırakmasını desteklemek, çocuklar ve gençler başta olmak üzere bireylerin sigara içmeye başlamalarını önlemek amacıyla yürürlüğe girmiştir. Bununla beraber tütün kullanımını artırma potansiyeli bulunan görsel ve yazılı medya ürünleri yasaklanmış, kısıtlamalar getirilmiştir. Tütün ürünlerinin üzerine caydırıcı unsurlar eklenmiş, 18 yaş altı bireylere tütün ve tütün ürünü satışı yasaklanmıştır. Sağlık Bakanlığı’nın yapmış olduğu bu çalışmalar toplum tarafından desteklenmektedir. Sigara kullanan bireyler de yasayı oldukça olumlu karşılamış, uyum göstermiş ve sigara bırakma konusunda destek almışlardır. Sigarasız bir dünya için kararlı ve hızlı bir mücadele gerekmektedir.

Sigara ile mücadele çalışmaları kapsamında denetim ekiplerimizce il geneli 23305 iş yeri denetimi gerçekleştirilmiş olup Dumansız Hava Sahası Denetim Sistemine ihbar edilen 30 ihbara müdahale edilmiş ve 21 işletmeye idari işlem yapılmıştır. İlimiz Devlet Hastanesi’nde Sigara Bırakma Polikliniği faal olarak hizmet vermeğe devam etmekle beraber 2016 yılında Müdürlüğümüz koordinatörlüğünde vatandaşlarımıza ücretsiz sigara bırakma ilaçları dağıtılmıştır.

9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü etkinlikleri kapsamında personellerimize hizmet içi eğitim verilmiştir. Etkinlikler dâhilinde İlimiz Saat Kulesi önünde halka yönelik stant açılmış olup farkındalık çalışmaları yürütülmüştür. İlimizde okul, Kuran kursu, halk eğitim merkezlerinde farkındalık eğitimleri verilmiştir.

Sigara bağımlılığı tedavi edilebilir bir hastalıktır. En iyi tedavi hiç başlamamak, eğer başlamışsanız da bırakmak yönünde doğru adımları atmaktır.

9 Şubat nedeni ile tüm halkımızı sigarayı bırakmaya davet ediyor ve herkese sağlıklı yaşam diliyoruz.

“Sigarayı  Atın  Hayatı Tadın”