Bingöl İlçelerde Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Eğitimleri Şubat 2017

15 Şub 2017 0 comment
(1 Oyla)

Serviks (Rahim ağzı), rahimin vajene açılan dar boynudur. Serviks, aynı zamanda enfeksiyonların rahme ulaşmasını engellemeye yardımcı, önemli bir bariyer görevi de görmektedir. Gebelik sırasında serviks, bebeği rahim (uterus) içinde tutmaya yardımcı olmak için sıkıca kapalı durumda kalır. Bebek doğmaya hazır olduğunda serviks yaklaşık 10 cm açılarak bebeğin geçmesine izin verir.

Serviks hücreleri anormalleşip kontrolsüz bir şekilde büyümeye başladığında serviks kanseri oluşmaktadır.

Serviks kanserinin %90’nının nedeni, insan papilloma virüsüdür. (HPV) Serviks kanseri olgularının çoğuna iki tip HPV (HPV 16 ve 18) neden olmaktadır. Serviks kanseri olgularının aşağı yukarı % 70’inde bu iki tip bulunmuştur.

Serviks kanseri önlenebilir bir hastalıktır. Smear/Pap-smear ve HPV DNA testleriyle tarama sayesinde erken tanı ve etkin bir tedavi mümkündür. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen hala kadınlar serviks kanseri nedeniyle ölmektedir. Serviks kanseri Türkiye'de en sık görülen 9. kanser türüdür.

Bingöl KETEM olarak ocak ve şubat aylarında serviks kanseri ile ilgili farkındalık kazandırmak ve kanser ile ilgili genel bilgi vermek amacıyla ilçelerimizde ve halk eğitim merkezlerinde ve çeşitli Kur’an kurslarında sunumlar yapıldı.