Çanakkale Dünya Sigarasız Günü Etkinlikleri Mayıs 2017

07 Haz 2017 0 comment
(0 oy)

Bilindiği gibi sigara kullanımı, halk sağlığı açısından ciddi sonuçları olan küresel bir sorundur. Bu nedenle sigara kullanımının önlenmesi mücadelesinin önemi her geçen gün artmaktadır. Bu itibarla 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü Etkinlikleri kapsamında İlimizde gerçekleştirilen faaliyetler aşağıda bildirilmiştir.

-31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü kapsamında hafta boyunca konu ile ilgili hizmet içi eğitim, halk eğitimi ve öğrencilere okul eğitimi verilmiştir.

-İlimiz tüm sağlık kurumlarımız ve halkın yoğun olarak bulunduğu yerlere konu ile ilgili afişlerin asılması ve el broşürlerinin dağıtılması sağlanmıştır.

-Ayrıca sigara denetimleri esnasında kişilere sigaranın zararları hakkında bilgilendirme yapılmış olup; sigarayı bırakmak isteyen kişiler Sigara Bırakma Polikliniklerine yönlendirilmiştir.

-25-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında sağlık kurumlarımızda stant kurulmuş sigara içen vatandaşlarımıza bilgilendirme yapılarak sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilmiştir. Ayrıca kapalı alanlarda tütün ürünü kullanımı durumunda vatandaşların ihbarda bulunabilecekleri ALO 155 Polis, ALO 156 Jandarma, ALO 184 SABİM hattı ve yeşil dedektör uygulaması hakkında gerekli bilgilendirme yapılmıştır. Yine halkın yoğun olarak bulunduğu Devlet Hastanesi bahçesinde kurulan stantta ise sigara içen vatandaşlarımıza karbonmonoksit ölçümü ve bağımlılık testi (Fagestrom Bağımlılık Testi) uygulanmıştır. 

-“31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” nedeniyle Halk Sağlığı Müdürlüğü Ketem birimi sigara bıraktırma tedavi ve danışmanlığı Polikliniği Hekimlerinden Dr. Bahar GÖKTAŞ ve Psikolog Fatma Nur BOZKURT ERİŞKEN’in konuk olacağı Ton TV Sağlık Olsun programı için saat 15.30 da hepinizi ekran başına bekliyoruz, Sigarayı bırakmak isteyenler bizimle birlikte olsunlar” facebook duyurusuyla halkımız TV programını seyretmeye davet edilmiştir.

Bu kapsamda 30 Mayıs 2017 tarihinde KETEM Birimi Sigara Bıraktırma Tedavi ve Danışmanlığı Polikliniği hekimlerinden Dr. Bahar GÖKTAŞ ve Psikolog Fatma Nur BOZKURT ERİŞKEN’in katılımıyla gerçekleştirilen programda halkımıza Sigara Bırakma Poliklinikleri, Tütün Bağımlılığı ve Tütünle Mücadele hakkında bilgilendirilme yapılmıştır.

Yerel basın ile irtibata geçilerek konu ile ilgili farkındalık oluşturmak amacı ile yapılan faaliyetlerin basında yer alması sağlanmış olup; etkinliklere ait görseller (fotoğraflar, gazete kupürleri vb.) ekte sunulmuştur.