Denizli Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Koruyucu Sağlık Hizmetleri Ağustos 2017

22 Ağu 2017 0 comment
(3 oy)

Tarım sektöründe, ekonomik kazanç sağlamak amacıyla, doğu ve güneydoğudakiler başta olmak üzere yaşadıkları illerden uzun süre ayrılarak birçok ilimize, genellikle Nisan ayında başlayıp Kasım ayında sona eren mevsimsel tarım işçisi göçü yaşanmaktadır. Göç eden kişiler ve aileleri; içinde bulundukları sosyoekonomik güçlükler, sağlık hizmetlerine erişimde yaşamış oldukları sıkıntılar, sağlık okuryazarlıklarının eksikliği gibi temel nedenlerden ötürü “hassas (dezavantajlı) gruplar” içerisinde değerlendirilmektedir.

Bu amaçla 17 Ağustos 2017 tarihinde ilimiz Tavas İlçesi Pınarlar mahallesine mevsimlik tarım işçisi olarak gelen tarım işçileri (MTİ), Şube Müdürü Dr. Nur ÖRKİ, Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi personeli ve Tavas TSM personelinin katılımıyla bizzat konaklama yerlerinde ziyaret edilerek, sağlık sorunları yerinde tespit edilmiş ve MTİ'lere yönelik koruyucu sağlık hizmetleri verilmiştir.

Bu ziyaret kapsamında; Merkezefendi TSM'de görevli Diş Tabibi Dt. Ahmet Yavuz ÖZKAYA tarafından 80 çocuk ve 48 yetişkin bireyin ağız diş sağlığı taraması yapılmıştır. Tarım işçilerine; ağız diş sağlığı eğitimi verilmiş olup, diş fırçası ve macunu, diş fırçalama takvimi (çocuklara) ve sağlıklı dişler broşürü dağıtılmıştır.

Tavas TSM personeli tarafından, kadın işçilere aile planlaması ve anne sütü, bulaşıcı hastalıklar ve aşılama hizmetleri konularında farkındalık eğitimleri verilmiş olup bilgilendirme broşürleri dağıtılmıştır. Gebelerin izlemleri yapılmış ve gebelikte ortaya çıkabilecek problemler ve önlemleri konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Bununla birlikte bebek, çocuk ve 15-49 yaş kadınların izlemleri yapılarak, ihtiyacı olan işçilere, bebek demiri (2), dvit (7), decavit (6) ve condom (120) verildi. Ayrıca işçilerin kullanma ve içme sularında klor ölçümü yapılarak, tarım işçilerine klorlama, arazi tipi tuvaletler, çevre sağlığı ve su güvenliği konularında farkındalık eğitimleri yapılmıştır.