Denizli Mevsimlik Tarım İşçilerine Yönelik Koruyucu Sağlık Hizmetleri Ağustos 2017

04 Ağu 2017 0 comment
(1 Oyla)

Tarım sektöründe, ekonomik kazanç sağlamak amacıyla, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri başta olmak üzere yaşadıkları illerden uzun süre ayrılarak birçok ilimize, genellikle Nisan ayında başlayıp Kasım ayında sona eren mevsimsel tarım işçisi göçü yaşanmaktadır. Göç eden kişiler ve aileleri; içinde bulundukları sosyoekonomik güçlükler, sağlık hizmetlerine erişimde yaşamış oldukları sıkıntılar, sağlık okuryazarlıklarının eksikliği gibi temel nedenlerden ötürü “hassas (dezavantajlı) gruplar” içerisinde değerlendirilmektedir.

Bu nedenlerden dolayı, erken ölüm, sakatlık ve hastalıkların en fazla görüldüğü bu grubun temel sağlık hizmetlerine erişimlerini artırmak, sağlık sorunlarını kontrol altına almak ve sunulan hizmetleri sürdürülebilir kılmak büyük önem taşımaktadır.

Bu amaçla 02 Ağustos 2017 tarihinde ilimiz Pamukkale İlçesi Uzunpınar mahallesine mevsimlik tarım işçisi olarak gelen tarım işçileri (MTİ), Şube Müdürü Dr. Nur ÖRKİ, Denizli Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesi personeli ve Pamukkale H.Cafer ÖZER TSM personelinin katılımıyla bizzat konaklama yerlerinde ziyaret edilerek, sağlık sorunları yerinde tespit edilmiş ve MTİ'lere yönelik koruyucu sağlık hizmetleri verilmiştir.

Bu ziyaret kapsamında; Toplum Sağlığı Hizmetleri Şubesinde görevli Diş Tabibi Dt. Öznur ARPACI tarafından 32 çocuk ve 44 yetişkin bireyin ağız diş sağlığı taraması yapılmıştır. Tarım işçilerine; ağız diş sağlığı eğitimi verilmiş olup, diş fırçası ve macunu, diş fırçalama takvimi (çocuklara) ve sağlıklı dişler broşürü dağıtılmıştır.

Pamukkale H.Cafer ÖZER TSM personeli tarafından, kadın işçilerin tansiyon ölçümleri yapıldı, aile planlaması ve anne sütü konusunda eğitim verildi. Gebelerin izlemleri yapılmış ve gebelikte ortaya çıkabilecek problemler ve önlemleri konusunda bilgilendirme yapılmıştır. Bununla birlikte bebek, çocuk ve 15-49 yaş kadınların izlemleri yapılarak, ihtiyacı olan işçilere, bebek demiri (4), dvit (4), decavit (1), hap (10) ve condom (96) verildi.  Ayrıca işçilerin içme ve kullanma sularında klor ölçümü yapılarak, tarım işçilerine klorlama, arazi tipi tuvaletler, çevre sağlığı ve su güvenliği konularında farkındalık eğitimleri yapılmıştır.