Elazığ Öğrencilere Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Eğitimi Şubat 2017

13 Şub 2017 0 comment
(3 oy)

Dumansız Nefesler, Sağlıklı Nesiller

Tüm dünya ülkelerinde, pasif içiciliğin önlenmesi ve tütün ürünlerinin zararlarının önüne geçmek amacıyla her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önleme, halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla farkındalığı en üst seviyeye çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününde Şube Müdürü Osman AKTAŞ, Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele İl İrtibat Sorumlusu Ayhan ALTUN, Polis Memuru Muhammet ÖZKILINÇ ve Hemşire Hayriye TUNÇ'un katılımıyla, İlimiz Karşıyaka Mahallesinde bulunan Av. İbrahim Gök Ortaokulu Öğretmen ve Öğrencilerine yönelik olarak madde bağımlılığı, tütün ve tütün ürünleriyle mücadele konulu eğitim ve ziyaret yapılmıştır. Gerek sınıfları ziyaret ederek gerekse okul önünde açılan Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Standın da öğrencilere pasif içicilik, tütün ve tütün ürünlerinin zararları, sigara bırakma polikliniği ve gerekliliği hakkında bilgiler verildi. Ayrıca okul önünde açılan stant da öğrenci ve öğretmenlere broşür, kalem, defter dağıtımı yapılarak katılımcıların tütünle mücadelede gönüllü birer birey olmaları konusunda motivasyonlarının artırılması sağlanmıştır.

Dumansız yarınlar sağlıklı gülücükler için %100 Dumansız Hava Sahası hedefinde sizlerin de katkılarını beklemekteyiz.

Ayrıca bu kapsamda Tütün ve Madde Bağımlılığıyla Mücadele Tv Programı yapılmıştır.

Tüm dünya ülkelerinde, pasif içiciliğin önlenmesi ve tütün ürünlerinin zararlarının önüne geçmek amacıyla her yıl 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü olarak kutlanmaktadır.

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önleme, madde bağımlılığıyla mücadele de halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla farkındalığı en üst seviyeye çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

Kurumlar arası iş birliği kapsamında Belediye Başkanlığına ait reklam billboardlarında halkı bilgilendirme amaçlı tütün ve madde bağımlılığıyla mücadele kamu spotu yayınlanmıştır. 3 gün boyunca aralıklarla kamu spotu yayını devam etmesi kararlaştırılmıştır.

Ayrıca ilimizde ulusal yayın yapmakta olan yerel bir kanalda tütün ve madde bağımlılığıyla mücadele kapsamında halkımızı bilgilendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla Göğüs Hastalıkları ve Psikiyatri Uzmanının konuk olarak katıldığı bir program düzenlenmiştir.