Elazığ Pulmoner Rehabilitasyon Haftası Etkinlikleri Mart 2017

14 Mar 2017 0 comment
(3 oy)

Pulmoner Rehabilitasyon uygulamaları nefes darlığı ile başa çıkabilmeyi, aynı zamanda daha güçlü ve sağlıklı hissetmeyi sağlar. Halkımızın ve sağlık görevlilerinin Pulmoner Rehabilitasyona yönelik bilgilendirilmesi ve bilincin arttırılması amacıyla 12-18 Mart 2017 Pulmoner Rehabilitasyon haftası kutlanmaktadır.

12-18 Mart 2017 Pulmoner Rehabilitasyon günü nedeniyle yapılan çalışmalarda hedefimiz ''Toplum bireyleri arasında farkındalık oluşturarak, hastalıkların erken dönemde saptanması, hastalıkların etkin tedavisi, komplikasyonların gelişiminin önlenmesi ve bu hastalıklara yönelik iyileştirme hizmetleri sunulması, etkin çalışmaların yapılması suretiyle, insanların sağlık açısından yüksek kaliteli bir yaşam sürdürmelerini sağlamaktır''.

Bu kapsamda 12-18 Mart Pulmoner Rehabilitasyon Haftası nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlenerek halkı bilinçlendirmek, farkındalığı üst düzeye çıkarmak ve hastalığın ilerlemesine karşı önlemler almak amaçlanmıştır. Konuyla ilgili dikkat oluşturulması açısından Elazığ Halk Sağlığı Müdür V. Dr. Mehmet SAYAR, Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şube Müdürü Osman AKTAŞ, Elazığ İli Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği SBÜ Elazığ Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih KOÇYİĞİT ve Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar, Programlar ve Kanser Şubesi Kronik Durumlar Birimi çalışanları tarafından 13 Mart 2017 tarihinde Elazığ Eğitim Araştırma Hastanesi poliklinik katı giriş kısmında stant açılarak yaklaşık 50 kişiye solunum fonksiyon testi yapılarak sonuçları Göğüs Cerrahi Uzmanı Dr. Semih KOÇYİĞİT tarafından değerlendirilmiştir.

Farkındalık oluşturmak amaçlı birim çalışanları tarafından ''Nefes Al, Hareket Et, Yaşadığını Fark Et '' teması vurgulanarak Eğitim Araştırma Hastanesinde halkın görebileceği yerlere afişler asılarak hastalara bilgilendirmeler yapılmış ve el broşürleri dağıtılmıştır.