Elazığ Tütünle Mücadele Gönüllülerine Ziyaret ve Esnaf Denetimi Şubat 2017

14 Şub 2017 0 comment
(3 oy)

Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önleme, halkımızı bilinçlendirmek ve farkındalığını en üst seviyeye çıkarmak amacıyla Dumansız Nefesler Sağlıklı Nesiller adı altında yaptığımız çalışmalarda sigarayı bırakan ve gönüllü olarak tütünle mücadele eden kişi ve işletme sahiplerine bu mücadelede her zaman yanlarında olduğumuzu ve gerekli olan desteği vereceğimizi hissettirmek amacıyla ziyarette bulunduk. Yaptığımız bu ziyarette tütünle mücadele gönüllülerine, 9 Şubat günü, Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla tütünle mücadele temalı broşür, kalem, saat, not defteri ve gömlek hediye edildi. Bu mücadelede gönüllü olarak yer alan gönüllülerin hem mücadele azmini diri tutmak hem de Halk Sağlığı Müdürlüğünün bu konuda her zaman yanlarında olacağı hissettirilmiştir.

%100 Dumansız Hava Sahası çalışmalarımızda gönüllü olarak destek veren tüm kamu ve özel kurum ve kişilere teşekkür ederiz. Katkılarının artarak devam etmesini temenni ederiz.

Dumansız Nefesler Sağlıklı Nesillerin inşası, pasif içiciliğin önlenmesi ve tütün ürünlerinin zararlarının önüne geçmek amacıyla hep birlikte mücadele etmeliyiz.

Ayrıca Bu kapsamda Elazığ Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak tütün ve tütün ürünlerinin zararlarını önleme, halkımızı bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla farkındalığı en üst seviyeye çıkarmak için çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Pasif içiciliği önlemek için İl Tütün Kontrol Kurulu Ekipleriyle kolluk kuvvetlerinin desteğiyle 7/24 denetim faaliyetlerim il genelinde kararlı bir şekilde yürütülmektedir. Tespit edilen ihlallere gerekli idari yaptırımlar uygulanmaktadır.

9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Gününde Şube Müdürü Osman AKTAŞ, Tütün Mücadele İl İrtibat Sorumlusu Ayhan ALTUN ve Polis Memuru Muhammet ÖZKILINÇ'ın katılımıyla, özellikle halkın yoğun olarak kullandığı kafe, kahvehane, çay ocağı gibi işletmelere yönelik olarak denetim ve eğitim ziyaretleri düzenlenmiştir. Bu ziyaretlerde 4207 sayılı Yasa hükümlerine riayet eden işletmelere tütünle mücadele temalı saat, kalem, defter, tişört, araba kokusu ve magnet verilmiştir. İşletme sahiplerine tütünle mücadelenin önemi ve yasaların gerekleri anlatıldı. Tütün ve tütün ürünleriyle mücadelenin kararlılıkla sürdürüleceği vurgulandı. Sağlık Bakanlığı ve Yeşil Ay derneğinin hazırlamış oldukları Yeşil Dedektör uygulaması hakkında da bilgilendirmeler yapılmıştır.

Tam dumansız bir Elazığ için hep birlikte bu mücadelede yer almamız gerekir.

Gelin geleceğimizi dumana boğmayalım.