Gaziantep Dünya Sigara Bırakma Günü Faaliyetleri Şubat 2017

13 Şub 2017 0 comment
(3 oy)

Müdürlüğümüz tarafından; 9 Şubat 2017 Perşembe günü saat 10.00 ile 16.30 saatleri arasında Alış Veriş Merkezinde stant açılmıştır. Aynı gün Gaziantep Yeşilay Şubesi ile birlikte, Gaziantep Üniversitesinde Müdürlüğümüze ait "Sağlıklı Yaşam Aracı" eşliğinde Üniversite Kampüsü içerisinde saat 10.00 ile 15.00 saatleri arasında stant açılmıştır.

Açılan stantlarda sigara içen vatandaşlarımıza bağımlılık anketi yaparak sigarayı bırakmak isteyenleri ilimizdeki sigara bırakma polikliniklerine yönlendirilmişlerdir. Ayrıca tütün ürünlerinin zararlarını anlatan halkı bilinçlendirici el broşürü (tamamı birimimiz tarafından hazırlanan) ve Dumansız Hava Sahası Logolu araç içi kokular dağıtılmıştır. ALO 171 Sigara Bırakma Danışma Hattı, ALO 184 Tütün İhbar Hattı ile Yeşil Detektör Mobil Uygulamasının tanıtımı yapılmıştır.

İl Tütün Kontrol Kurulu Kararı gereği; İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü’nde Yeşilay tarafından Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi Programı (TBM) kapsamında Bağımlılıkla Mücadele Eğitimi almış Rehber Öğretmenler tarafından okullarda farkındalık eğitimi veya etkinliği gerçekleştirilmiştir.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesine ait şehrin muhtelif yerlerindeki dijibordlarda 9 Şubat Dünya Sigara Bırakma Günü ile ilgili dijital afişlerimiz hafta boyunca yayınlanmıştır.

Gaziantep Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Özel bir hastanesi tarafından; 10 Şubat 2017 Cuma günü saat 12.00 ile 16.00 saatleri arasında Hastane bahçesinde Müdürlüğümüze ait "Sağlıklı Yaşam Aracı" eşliğinde stant açılmıştır. Ayrıca Hastane çalışanlarına; Bağımlılık, Tütün Bağımlılığı, Tütün Ürünlerinin İnsan Sağlığına Zararları ile Türkiye’deki ve Gaziantep İlimizdeki Tütünle Mücadele süreci hakkında farkındalık eğitimi verilmiştir.