Giresun Espiyede Sağlıklı Yaşam Aracı Etkinliği Haziran 2017

14 Haz 2017 0 comment
(0 oy)

Giresun Halk Sağlığı Müdürlüğümüze bağlı Mobil Sağlıklı Yaşam Aracı, Espiye halkıyla buluştu.

Espiye Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte; Espiye halkına, İyot yetersizliği ve iyotlu tuz kullanımı hakkında bilgiler verildi, tansiyon ve şeker ölçümü yapıldı.

Yapılan etkinlikte; İyot Yetersizliğine dikkat çekmek amacıyla İyot Yetersizliği hakkında bilgi içeren broşürler dağıtıldı ve İyot Yetersizliğinin nelere yol açabileceği hakkında bilgiler verildi.

İyotun; insan vücudunda çok az miktarda bulunan ancak yaşam için çok önemli olan bir element olduğu, bu elementin vücutta depolandığı ve dışarıdan düzenli olarak alınması gerektiği anlatıldı.

İyot mineralinin büyük bir kısmının Tiroid Bezinde bulunduğu ve Tiroid Bezinin fonksiyonlarını düzenlediği, Tiroid Bezinin etkilediği zihinsel fonksiyonların, normal büyüme ve gelişme, enerji kullanımı ve kilo kontrolü, beyin ve sinir sisteminin düzenli çalışması gibi fonksiyonlarda önemli görevler aldığı üzerinde duruldu.

İyot yetersizliği ve guatrın önlenmesinde en iyi yöntemin tuzun iyotlanması olduğu anlatıldı.

İyot yetersizliğinin neden olduğu hastalıkları tedavi etmenin hem zor hem de pahalı olduğunun, buna karşılık iyotlu tuz kullanmanın hem sağlıklı hem de ucuz olduğunun altı çizildi.