İzmir Dünya Talasemi Günü Mayıs 2017

12 Haz 2017 0 comment
(1 Oyla)

8 Mayıs Dünya Talasemi günü kapsamında, ilimiz Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan sağlık personeline, Aile Hekimleri ve Aile Sağlığı Elemanlarına, Üniversite Hastaneleri ile Kuzey ve Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı çalışan Hastanelerde görevli Sağlık Personeline, Talasemi hasta ve yakınları ile halka yönelik bilgilendirme ve farkındalık eğitimleri yapılmıştır.

Hastanelerin polikliniklerinde LCD ekranlardan bilgilendirme sunumları, , Kaymakamlık - Belediye çalışanları, üniversite-lise-ortaokul öğrencileri, evlilik öncesi danışmanlık amacıyla başvuran çiftler ile gebe bilgilendirme Sınıflarında eğitim alan gebeler ve halka Halk Sağlığı Müdürlüğü Toplum Sağlığı Merkezlerinde bulunan Eğitim Merkezlerimiz, Üniversite. Lise ve Ortaokullar ile Halk Eğitim Merkezi ve Kuran Kursu toplantı salonları, alışveriş ve kültür merkezlerindeki stantlarda, yemekli dayanışma toplantısında, yerel basın yayınları- hastanelerin internet sayfalarında, Üniversite Hastaneleri, Kuzey ve Güney Kamu Hastaneler Birliğine bağlı çalışan Hastanelerin poliklinikleri ve eğitim salonlarında Hemoglobinopatilere dikkat çekmek farkındalık yaratmak, bilgilendirmek amacıyla hafta boyunca eğitim ve bilgilendirme toplantıları yapılmıştır.

Toplantılarda Üniversite Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji, Genetik A.B.D öğretim üyeleri, Kuzey ve Güney Kamu Hastaneler Birliğine bağlı çalışan Hastanelerin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Hematoloji kliniklerinde çalışan Uzman Doktor ve Asistanlar ile Eğitim Hemşireleri, Toplum Sağlığı Merkezlerinde çalışan eğitimcilerimiz görev almıştır. Tüm ilçelerimizde Toplum Sağlığı Merkezleri ile Üniversitelerimiz ve Kuzey-Güney Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine bağlı hastanelerimizde: halka, öğrencilere ve sağlık personeline yönelik düzenlenen eğitimlere toplam 1384 kişinin katılımı sağlanmış ve Talasemi / Hemoglobinopati ile ilgili broşür, afiş, bilgilendirme notları vb. dağıtılmıştır.