İzmir Gaziemir Mobil Ketem Destek Projesi Temmuz 2017

30 Tem 2017 0 comment
(1 Oyla)

İzmir  Halk Sağlığı Müdürlüğünce yürütülen çalışmalara destek amacıyla İzmir Valiliği himayesinde, Sayın Valimizin değerli eşi Uzm. Dr. Dilek Didem AYYILDIZ’ın koordinesinde “Mobil KETEM Destek Projesi” Tanıtımı 25.07.2017 tarihinde Gaziemir  ilçesinde gerçekleştirildi.

İlimizin bütün ilçelerinde 3 yıl devam etmesi planlanan Mobil KETEM Destek Projesi kapsamında; Sağlık Bakanlığı tarafından ilimizde hizmete sunulan, içinde dijital mamografi cihazının da olduğu Mobil KETEM aracı ile meme kanseri, rahim ağzı (serviks) kanseri, kalın bağırsak (kolon) kanseri taramaları yapılacaktır.

Mobil KETEM aracı ile tarama yapılması planlanan tüm ilçelerimizde halkımızın kanser hakkında farkındalık düzeyini yükseltmek amacıyla eğitim toplantıları düzenlenecektir. Tarama sonuçları kanser açısından riskli gelen vatandaşlarımıza, sonrasındaki tanı ve tedavi süresince gerekli olabilecek her türlü maddi ve manevi destek sağlanmaya çalışılacak ve zorlu olabilecek bu sürecin onlar için daha kolay geçmesine gayret gösterilecektir.

Gaziemir Kaymakamı Yaşar DÖNMEZ ve eşi Sülün DÖNMEZ, İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm. Dr. Mustafa KIRLANGIÇ, Müdür Yardımcısı Dr. Neşe Zeren NOHUTCU, Gaziemir Toplum Sağlığı Merkezi Başkanı Dr. Fatma BOYA, diğer ilçe TSM Başkanlarımız, İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü Kanser Şubesi çalışanları, diğer ilgililer ve vatandaşların katıldığı eğitim etkinliğinde kanserde erken tanı için taramaların önemine dikkat çekildi ve sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz ve sağlıklı diyet ile birçok kanserin önlenebileceğini vurgulandı. 

Tanıtım etkinliğinde, kanserin erken tanısı için taramaların önemi ve sigaranın bırakılması, düzenli egzersiz ve sağlıklı diyet ile birçok kanserin önlenebileceği özellikle vurgulandı.

Toplantıdan sonra Gaziemir meydanında bulunan Mobil KETEM aracı ve eğitim aracı konuklarla birlikte ziyaret edildi ve halka tanıtıldı.